I Łódzki Festiwal Wina



W ostatnią sobotę na Piotrkowskiej 217 miało miejsce niesamowite wydarzenie. Mianowicie odbył sie pierwszy łódzki festiwal wina. Zorganizowany został przez klub wina mieszczący sie pod wyżej wspomnianym adresem. Wszyscy wystawcy mieli swoje stoiska na podwórku obok lokalu, a pogoda niezwykle dopisała, co jeszcze bardziej wzmocniło winne doznania. Od paru lat panowała w Polsce opinia, ze nie jesteśmy krajem, w którym można produkować wina, a szczególnie wina dobre! Wszyscy , którzy tak mówili mogą teraz przepraszać. Kultura wina w Polsce prężnie sie rozwija i jeżeli chodzi o ilośc rocznego spożycia wina mimo tego, ze jesteśmy wciąż w tyle za śródziemnomorskimi krajami, to szybko ich gonimy. 
Wstęp na degustacje win kosztował jedynie 15 zł, co przy ilości wystawców jest bardzo zachęcające - mam nadzieje , ze na przyszłe edycje cena biletu sie utrzyma. Wystawcy pojawili sie liczbie dwunastu, a kazdy z nich oferował około 5 rożnych win. Oprócz niesamowitych trunków, każdy z przybyłych mógł spróbować specjalnie na ta okazje przygotowanego przez Bartłomieja Pagacza menu. (Było obłędnie pyszne) Polecam wszystkim miłośnikom wina i nie tylko kolejną edycję tego wydarzenia. Data jest jeszcze nieznana dlatego odsyłam do strony https://www.facebook.com/klubwino?ref=ts&fref=ts. Poniżej zapraszam do zapoznania się z historią i ofertą każdej winnicy, a tych bardziej zainteresowanych zapraszam na strony internetowe.




Winnica Srebrna Góra jest drugą co do wielkości winnicą w Polsce i obejmuje obszar 12 ha. Jej główne atuty to: malownicze położenie w dolinie Wisły, południowe stoki gwarantujące doskonałe nasłonecznienie, unikalna wapienno–gliniasta gleba i stanowiący naturalną osłonę Las Wolski.
Na Srebrnej Górze uprawiane są białe szczepy: Riesling, Chardonnay, Gewürztraminer, Pinot Gris, Seyval Blanc, Hibernal i Johanniter oraz odmiany czerwone: Pinot Noir, Zweigelt, Rondo, Regent i Cabernet Cortis.
Wina powstają w zabytkowych pomieszczeniach gospodarczych kamedulskiego klasztoru, jednak wytwarzane są w nowoczesnych tankach ze stali nierdzewnej, niektóre dojrzewają potem w kontakcie z drewnem akacjowym lub dębowym. Nad całością produkcji czuwa czołowy polski enolog - Agnieszka Rousseau. W najbliższych latach winiarnia zostanie rozbudowywana z zachowaniem historycznego charakteru lokalizacji.

Winnica DOM Bliskowice

Pierwsze sadzonki winorośli posadzono na polach wsi Bliskowice i Popów w gminie Annopol wiosną 2009 roku. Parcele położone są na wyniosłej skarpie pradoliny Wisły, skąd roztacza się malowniczy widok na meandrującą rzekę. To kraina wapiennych wzgórz: Małopolski Przełom Wisły.
Południowo-zachodnia ekspozycja zapewnia optymalne nasłonecznienie. Stok odprowadza mroźne wiosenne powietrze. Wapienne podłoże utrzymuje właściwy poziom wilgoci w glebie, a Wielka Rzeka w dole jest jak klimatyzator: zimą łagodzi mrozy a latem rozprasza burze gradowe.

Ambicją Domu Bliskowice jest produkcja limitowanych ilości wina z najlepszych, starannie wyselekcjonowanych owoców. Dobór odmian zapewnia roślinom pozbawiony zimowego stresu termicznego komfort wegetacyjny oraz ograniczone do niezbędnego minimum opryski profilaktyczne. Jakość kosztem ilości, ograniczanie lub wręcz eliminacja chemicznych stymulatorów i "ulepszaczy" w procesie produkcji oraz budowa indywidualnego stylu i charakteru wina - to credo DB.


Winnica Nad Jarem

„Winnica Nad Jarem” to niewielka rodzinna winnica Sylwii i Mateusza Paciura. Znajduje się  w miejscowości Złota przy trasie krajowej Sandomierz-Kraków zaledwie 5 kilometrów od  przepięknego Sandomierza. Zlokalizowana jest w Sandomierskim Regionie Winiarskim, który charakteryzuje się specyficznym mikroklimatem, długim okresem bezprzymrozkowym, żyznymi glebami, właściwym ukształtowaniem terenu. Wszystkie te czynniki sprzyjają uprawie winorośli i produkcji wysokogatunkowego wina.


Winnica powstała w 2009 roku. Obecnie na 81 arowej działce rośnie ok. 2300 sadzonek. Uprawą winorośli i winifikacją wina właściciele zajmują się osobiście, dokładając wszelkich starań aby ich wino było jak najwyższej  jakości. Rozpoczęli także adaptację istniejących budynków na winiarnię z salą degustacyjną. Winnica zarejestrowana jest w ARR i w tym roku właściciele wprowadzają wina na rynek regionalny.

Winnica Rodziny Steców

Winnica została założona w 2007 roku przez Agnieszkę i Rafała Steców i po kilkukrotnych dosadzeniach uzyskała obecny obszar 3 hektarów. Jest ona położona w przysiółku Wołowa, na wysokim, południowo-zachodni zboczu o dość dużym spadku. Występują tam dość zróżnicowane gleby gliniasto kamienne z domieszką piaskowców, łupków i margli. Najważniejsze uprawiane dziś odmiany, to seyval blanc, bianca, hibernal, jutrzenka, johanniter i solaris na wina białe, oraz regent, rondo, marechal foch i leon millot  na czerwone.
Winiarską pasja zaraził się także syn założycieli Michał, który formalnie przejął część winnicy. W tym roku państwo Stecowie rozpoczynają oficjalną produkcję wina przeznaczonego do sprzedaży. W przyszłości planowane jest powiększenie winnicy do areału około 5–6 hektarów i budowa winiarni z prawdziwego zdarzenia, gdyż obecnie produkcja wina odbywa się w weekendowym domu właścicieli.

Winnica Miłosz w Łazie

Winnica leży we wsi Łaz, 15 km na wschód od Zielonej Góry (dojedziesz drogą wojewódzką nr 282).
Zielona Góra i okolice to tradycyjny obszar uprawy winorośli - jeszcze w początkach XX wieku winnice zajmowały tutaj obszar 2500 hektarów, a w okolicy Łazu - w kierunku Droszkowa, Przytoku, Zaboru i Tarnawy - winna latorośl rosła na 50 ha.
Do dziś na okolicznych polach rosną stare krzewy tak zacnych odmian jak Pinot Noir, Traminer, Pinot Gris czy Karmazyn (Tauberschwarz). Winnica Miłosz szczyci się szlachetnymi winami z tych starych odmian, uprawianych tutaj co najmniej od XVI wieku, ale nie stroni też od nowszych szczepów: Devina, Zweigelta, Dornfelera, Aliberneta.
Naszą zaletą jest to, że uprawiamy wyłącznie szlachetną winorośl, vitis viniferę.
Cieszymy się zwłaszcza cytrusowymi w charakterze winami z Białego Burgunda, ale polecamy też muszkatowe i aromatyczne z odmiany Müller Thurgau, złożone z Czarnego Burgunda.
Chlubą winnicy jest Zweigelt o delikatnym zapachu papryczki, smaku dojrzałwych wiśni i czereśni. Winnica zaprasza na spcery, degustacje, a także szkolenia w ramach Akademii Winnicy Miłosz.

 Winnica Jakubów

Winnica założona w 2002 roku przez Artura Pajdosza. Od 2013 roku winnicę prowadzi jego syn - Michał. Uprawa położona jest w środkowej części Wzgórz Dałkowskich (wysokość ok. 200 m.n.p.m., południowo-zachodnia ekspozycja), aktualnie liczy ok. 2 ha, planowane powiększenie w przeciągu kilku najbliższych lat. Uprawia się: rondo, regent, dornfelder, traminer, sibera, hibernal, solaris i inne w mniejszych ilościach.
Wina z Winnicy Jakubów mają dobry poziom, zdążyły zdobyć uznanie w rozmaitych konkursach oraz oficjalnych degustacjach. Od 2014 roku wina znajdują się w oficjalnej sprzedaży.

Winnica Dziedzic 44

Wino 44 powstaje w Polsce, na Podkarpaciu w winnicy znajdującej się we wsi Straszydle, gmina Lubenia.
Uprawiamy odmiany dobrane do polskich uwarunkowań klimatycznych. Winogrona rosną na 1 300 drzewkach, na południowym zboczu doliny rzeki Lubenki.
Białe wina 44 powstają z odmian: Bianca, Aurora, Sibera, Muscat, Hibernal, Seyval Blanc. Czerwone wina 44 powstają z odmian: Rondo, Regent, Leon Milot.
Staramy się aby proces wzrostu winorośli i powstawania wina był jak najbardziej naturalny. Nie eksperymentujemy; celem winifikacji są wina takie jakie daje polska ziemia i polski klimat.

Winnica Wzgórz Trzebnickich

strona w przygotowaniu dlatego polecam śledzić informacje na https://www.facebook.com/winnice.wzgorztrzebnickich

Winnica Płochockich

W związku ze zbyt dużą odległością winnicy do miejsca zamieszkania – ponad 300km-
w 2005 roku kupiliśmy gospodarstwo rolne w miejscowości Daromin w powiecie
sandomierskim. W tym samym roku zaczęliśmy zakładanie winnicy, która zajmuje areał
4 ha. Dziś, po kilku latach doświadczeń i uczestnictwie w wyjazdach szkoleniowych,
naszym zamiarem jest stworzenie profesjonalnej, niewielkiej winnicy rodzinnej, w której
wszelkie kluczowe działania i decyzje należą do właścicieli. Udział pracowników najemnych
pragniemy ograniczyć do względnie nieskomplikowanych, cięższych prac – np. uprawowych
czy zbioru owoców. Nasz syn Piotr jest absolwentem SGGW w Warszawie wydziału nauk o
żywności i wykazuje żywe zainteresowanie tematyką enologii – na tym etapie deklaruje chęć
związania swojej przyszłości z produkcją wina.

Winnica Zadora

Położona w Małopolsce w Szczepanowicach nad Dunajcem, w powiecie tarnowskim, który jest uważany za „Polski biegun ciepła”. Okolica łagodnych wzgórz, pięknych bukowych lasów oraz zabytków w postaci ruin zamków średniowiecznych, pałaców i dworów. 
Winnica założona w 2007 roku w pobliżu miejsca, gdzie była winnica prowadzona przez dwór Chrząstowskich herbu "Zadora", właścicieli wsi Szczepanowice 
aż do początku XX w. 
Uprawa aktualnie zajmuje powierzchnię 0,5 ha, z możliwością powiększenia do ogółem 4 ha, położona na stoku o nachyleniu średnia 10 % i wystawie południowej - 280 m npm. Typ gleby - pylisto – gliniasto – kamienista (czerwony piaskowiec), kwasowość pH – 6,88. 
Odmiany winorośli, które są przez nas testowane pod względem przydatności w tych warunkach uprawy: łączna ilość krzewów winorośli 2000 szt: 
na wina białe: 
- Johanniter (mieszaniec Rieslinga Seyve Villarda i Rulandera – Instytut Winorośli Freiburg), 
- Solaris (mieszaniec Merzling Saperavi- Severnyj i Muscat Ottonel – Instytut Winorośli Freiburg), 
- Phoenix (mieszaniec Bacchus x SV 12375), 
- Merzling (krzyżówka Seyve Villard 5276 x (Riesling x Pinot Gris)), 
- Helios (Merzling x (Seyve-Villard 12-481 x Müller-Thurgau)), 
- Ortega (Vitis Vinifera), 
- Orion (mieszaniec Optima x SV 12.375); 
na wina różowe i czerwone: 
- Regent (hybryda Sylvaner x Müller Thurgau, Chamburcin, powstał w Instytucie Alleweldt), 
- Rondo (hybryda z odmian Vitis Amurensis i Saint Lorent wyhodowany w Instytucie w Geisenheim), 
- Dornfelder (Vitis Vinifera), 
- Pinot-Noire (Vitis Vinifera). 

Winnica Saint Vincent 

Gospodarstwo rolne, w którego skład wchodzi winnica położone jest we wsi Borów Wielki, w gminie Nowe Miasteczko, w powiecie Nowa Sól, w województwie lubuskim.
Gospodarstwo zajmuje się uprawą zbóż, malin, a od kilku lat prowadzi winnicę i winiarnię.
Winnica Saint Vincent została założona w 2009 roku, aby m.in. kontynuować wielowiekowe tradycje winiarskie regionu dolnośląskiego.
Wybraliśmy najlepsze odmiany aby otrzymać wina aromatyczne o przyjemnym bukiecie, którym będą odpowiadać warunki klimatyczno-glebowe regionu lubuskiego.
Winnica zajmuje powierzchnię 6,5 ha. Uprawiane przez nas odmiany to:
Białe: Pinot Gris, Gewurztraminer, Muscat Ottonel, Riesling
Czerwone: Pinot Noir, Regent, Rondo
Winnica jest prowadzona z uwzględnieniem reguł sztuki winiarskiej; duża rozstawa pozwala na bardzo dobre nasłonecznienie krzewów i ogranicza występowanie chorób.
Zbiór wykonujemy ręcznie, grona przewozimy w skrzynkach, wszystko po to aby do winiarni dostarczyć owoce całe, nieutlenione.
Winifikacja prowadzona jest pod kontrolą specjalistów posiadających doświadczenie oraz wiedzę francuską. Kontrola temperatury fermentacji pozwala zachować w winie wszystkie jego aromaty.


Winnica Małe Dobre
Na unikatowość siedliska składają się gleby osadowe powstałe około 50 milionów lat temu, zbudowane
z pokładów wapiennych wchodzących w skład Kazimierskiego Parku Krajobrazowego. Górę skarpy, poprzecinaną wąwozami, porasta las chroniący uprawę od napływu zimnego powietrza z kierunku
południowo-wschodniego oraz zapewniający odpowiednią ilość wody przez cały rok. Wyjątkowe warunki geologiczne i klimatyczne tworzą tu sprzyjające warunki dla uprawy winorośli i sprawiają, że wino posiada swój charakterystyczny, niepowtarzalny bukiet.






Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty